Havadis53

THY’den Sedat Peker’in iddialarına: Ekşioğlu ailesi ve Erdoğan ile dikkat çeken ilişkileri!

THY’den Sedat Peker’in iddialarına: Ekşioğlu ailesi ve Erdoğan ile dikkat çeken ilişkileri!
882 views
12 Temmuz 2021 - 13:12

Sedat Peker’in iddiaları ile gündeme gelen Cihan Ekşioğlu ve Serdar Ekşioğlu’ndan sonra, Ekşioğlu ailesinin kim olduğu merak edilmeye başlandı. Peki kimdir bu Ekşioğlu ailesi?

Geçtiğimiz günlerde Paramount Otel skandalı ile gündeme gelen Cihan Ekşioğlu ve Erdoğan’ın damadı olarak tanınan Serdar Ekşioğlu’nun ardından gözler Ekşioğlu ailesine çevrildi. Herkesin merak ettiği Ekşioğlu ailesi ve Erdoğan ile olan yakın ilişkilerini sizler için araştırdık.

İktidara yakın bir görüntü çizen ailede kritik görevlerde yer alan isimler bulunurken, Sedat Peker’in sosyal medya hesaplarından birçok paylaşım yaptığı ve ‘kardeşim’ dediği isim de bu aileye mensup.

Ailenin köklerinin Rize’de olduğu fakat küçük bir bölümünün de Ordu’ya uzandığı belirtildi. Ailenin 300 bin civarında mensubu olduğu söyleniyor ve bu sayı birçok büyük tarikat ve aşiretten kat kat fazla. Yine aynı şekilde Türkiye’deki ilk aile vakfı da bu aile tarafından kurulmuş.

Erdoğan’ın da siyasete ilk adım attığı günden bu yana Ekşioğlu ailesi ile yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

Ailenin bugüne kadar toplam bir milyonun üzerinde konut yaptığı belirtiliyor. Bu sayının önemli bir çoğunluğu son yirmi yılda yapılan inşaatlardan kaynaklanıyor.

Genel olarak muhafazakar çizgideki partilere yakınlık gösterseler de ailenin en tanınmış isimlerinden bir dönem CHP milletvekilliği de yapan Hürriyet’in Eski Başyazarı basın duayeni Oktay Ekşi.

Yine aynı şekilde Prof. Dr. Aysel Ekşi, sanatçı Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Koç Holding Eski CEO’su Uğur Ekşioğlu gibi tanınan isimler de bu aileye mensup. İYİ Parti ve Babacan’ın Deva Partisi’nde de bu aileye mensup yöneticilerin yer aldığı belirtiliyor.

İşte kritik görevlerde yer alan Ekşioğlu ailesi üyeleri…

Gülşen Ekşioğlu

AKP’nin kurucularından ve bir dönem partinin en önemli isimlerinden Cüneyd Zapsu’nun sağ kolu olarak bilinen Gülşen Ekşioğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da son derece yakın bir isim. Gülşen Ekşioğlu ayrıca geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın katkılarıyla birincisi düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’nun da yöneticisi.

Bilal Ekşi

2016 yılında Temel Kotil’in yerine Türk Hava Yolları CEO’su olan Bilal Ekşi, geçmiş yıllarda Ulaştırma Bakanlığı’nda önemli görevlerde bulundu. Yöneticiliği boyunca THY’de içki servislerinin kısıtlanması, muhalif gazetelerin uçaklarda yer almaması gibi birçok tartışmalarla gündeme geldi.

Kadem Ekşi

AKP Maltepe ve İBB Meclis Üyesi olan Kadem Ekşi, yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık tarafından geçtiğimiz yıl kurumun İstanbul başkanlığına atandı. Aynı zamanda İTO Meclis Üyesi de olan Kadem Ekşi AKP’ye yakın birçok STK’da görev almakta.

İlhan Ekşioğlu

Turizm alanında oldukça başarılı bir isim olan İlhan Ekşioğlu Fenerbahçe’deki yöneticilik kariyerinden dolayı sporseverlerin yakından tanıdığı bir isim. Fenerbahçe Eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın en yakınındaki isimlerden olan Ekşioğlu bir dönem şike iddiaları nedeniyle tutuklu kalmıştı.

Emir Ekşioğlu

Bir dönem medya yatırımlarıyla gündeme gelen Emir Ekşioğlu, uluslararası kuruluşlarda oldukça etkili bir isim. Times of Israel’in en başarılı gazetecilerden biri olarak lanse ettiği ismin iktidara uluslararası basın konusunda destek sağladığı biliniyor.

Mahmut Ekşi

Kadir Topbaş döneminde İBB’de Genel Sekreterlik ve AKP Grup Başkanvekili Özel Kalemi görevlerini yürüttü. 2014-2019 yılları arasında TOKİ Başkan Danışmanı olarak görev yaptı ve şu an Fatih Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürü.

Adnan Ekşioğlu

Ünlü ceza avukatı Ersan Şen ile ülkenin en büyük hukuk bürolarondan birinin sahibi olan Adnan Ekşioğlu kısa bir süre önce Şen ile ortaklıktan ayrıldı.

İbrahim Ekşi

Erken yaşlarda girdiği inşaat sektöründe AKP döneminde hızla büyüyen İbrahim Ekşi, son dönemde ülkenin birçok bölgesinde önemli ihaleler üstlenen HEKTAŞ İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı. Bir dönem AKP’den aday adayı da olan İbrahim Ekşi, 27 TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile aynı köyde doğmuş bir isim.

Harun Ekşi

İBB ve Üsküdar Belediye Meclis Üyesi olan Harun Ekşi aynı zamanda Üsküdar Belediyesi’nde İmar Komisyonu ve Divan Katipliği’nde görev alıyor. İlçede milyonları bulunan aylık kira gelirine sahip olduğu söylenen Harun Ekşi’nin Üsküdar Belediyesi’ne bağışladığı caminin açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat katıldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Refah Partisi döneminde Ekşioğlu ailesine yaptığı ziyaretler gündeme gelmişti. Erdoğan ve Ekşioğlu ailesinin yakınlığının Refah Partisi dönemine dayandığı düşünülüyor.

timbir - birlik haber ajansi