Havadis53

Yeni Sendika Rize İl Temsilcisi Yılmaz KESKİN: “YENİ SENDİKA ÜYE AİDAT KESİNTİSİNİ BİNDE 4’E DÜŞÜRDÜ…”

YENİ SENDİKA, yüzde 2’lik sendika barajı uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yeni bir çalışmanın müjdesini duyurdu.

Yeni Sendika Rize İl Temsilcisi Yılmaz KESKİN: “YENİ SENDİKA ÜYE AİDAT KESİNTİSİNİ BİNDE 4’E DÜŞÜRDÜ…”
201 views
27 Ocak 2024 - 18:00
YENİ SENDİKA Rize İl Temsilcisi Yılmaz Keskin tarafından yapılan açıklamada henüz otuz yıllık geçmişi olan kamu sendikacılığının özellikle pandemi sürecinde çalışanları sahipsiz bıraktığı belirtildi.  Keskin, yetkili sendikanın toplu sözleşme sürecinde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının haklarını alma mücadelesini veremediğinin altını çizerek “Bu yüzden çalışanlar sendikacılığı sendika yöneticileri için bir zenginleşme ve konfor alanı olarak görmektedir. Bu durum kamu sendikacılığına itibar kaybettirmektedir. Özellikle yüzde 2 barajının kalkmasından sonra yetkili Konfederasyon Genel Başkanı’nın sadece yetkili sendikaları önceleyen acil bir kanun değişikliği talep etmesi diğer yüzlerce sendikaya üye olan yüzbinlerce çalışanın ciddi tepkisini çekmiştir.
Keskin, “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının kamuda en düşük ücreti aldığı bir dönemde 12 bin TL seyyanen zammın emekliliğe yansıtılamamış olması, sendikal anlayış içinde halen daha çalışanları kendilerine mahkum etmeye çabalayanların akıl tutulması olarak karşımızda durmaktadır. Bu durum çalışanlarda sendikacılığa bakışı son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu durum sendikacılığa büyük zarar vermektedir.
Keskin, yüzde 2 sendika barajı uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından Sendika Genel Merkezi olarak yeni bir karar aldıklarını söyledi. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 25. maddesine dayanarak üye aidatlarını binde 5’ten binde 4’e düşürdüklerini duyuran Keskin, “Böylece üyeden kesilen aidat miktarının yüzde 20’sini sendikamızın kasası yerine doğrudan üyelerimizin cebine aktarmış olacağız” dedi.
Keskin, bu düzenlemedeki temel amaçlarının sendikacılığın   zenginleşme ve gelir elde etme aracı olmaması gerektiğini göstermek ve çalışanlarda sendikacılığa karşı oluşan olumsuz imajın düzeltilmesine katkı sunmak olduğunu ifade etti.
Keskin, aynı zamanda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapacakları müracaatla üyelerden yapılacak sendika kesintilerinin oranının en fazla “Binde 3” ile sınırlandırılmasını talep edeceklerini de ifade etti. YENİ SENDİKA tarafından üyelerinin lehine yapılacak düzenleme sayesinde her bir YENİ SENDİKA üyesinin cebine diğer sendika üyelerine göre yıllık ortalama 750 TL fazla miktarda nakit para girecek.
timbir - birlik haber ajansi