Havadis53

Pazar Kent Meclisi’nden yapılmak istenen kafes balıkçılığına tepki: ”Balık Çiftlikleri Karadeniz için çözüm değildir”

Pazar Kent Meclisi, Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Merdivenli köyü deniz açıklarında 4.000 ton/yıl kapasiteli “Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği” amacı ile planlanan projenin ÇED (Çevre Etkileri Değerlendirme) dosyasını paylaştı.

Pazar Kent Meclisi’nden yapılmak istenen kafes balıkçılığına tepki: ”Balık Çiftlikleri Karadeniz için çözüm değildir”
646 views
21 Haziran 2023 - 14:36

Pazar Kent Meclisi Yürütme Kurulundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

”Karadeniz’imize yönelik yıkım projeleri karada ve denizde tüm hızı ile sürmektedir. Ulaşım, Turizm, Üretim gerekçeleri ile her güne yeni bir rant girişimi ile uyanır olduk.

Önce, ulaşım diye denizle aramıza set çektiler. Sonra turizm adı altında yaylalarımızı betona boğup, yeşil yol gibi projelerle vahşice katlettiler. Şimdi de denizimizi elimizden almak istiyorlar. Bizler Ulaşıma da Turizme de Üretime de karşı değiliz. Tam aksine bölge için yatırımları kaçınılmaz görüyoruz. Ancak yatırım yapmak çevreyi katlederek olmak zorunda değildir. Sahili yok etmeden de yol yapılabilir, yaylaları betonlaştırmadan da turizm geliştirilebilirdi. Hatta bu kaçınılmazdı. Zira bizim avantajımız doğallığımız ve temiz çevre idi. Bunları yok ettiğimizde yapacağımız yatırımların da bir anlamı kalmayacaktır.

Şimdi gündemimize denizlerde kurulacak devasa havuzlarla balık yetiştiriciliği girmiştir. Bu havuz balıkçılığının çevreye vereceği zararlar, kendilerince hazırlanan ÇED raporu başvurusunda da kabul edilmekte ama küçümsenmektedir. Ama biz Pazarımızı, Karadeniz’imizi yaylalarımızı küçümsemiyoruz. Onlara verilecek her zararın karşısına dikileceğimizi de ilan ediyoruz. Verecekleri zararın küçük olmadığını, üstelik bunun yeni bir yıkım sürecini başlatacağını, zaman içerisinde bunların sayısının hızla artacağını biliyoruz. Bu bilinçle Meclisimiz Ekoloji Komisyonunca hazırlanan değerlendirmeyi tüm halkımızın bilgisine sunuyoruz.”

ÇED Raporunun Değerlendirilmesi için tıklayın

Balık Ciftlik Rapor 20.06.2023

 

 

timbir - birlik haber ajansi