Havadis53

RİZE MUSİAD’IN İFLAS EDEN ŞİRKETİNE ZİRAAT BANKASINDAN İNANILMAZ KIYAK

RİZE MUSİAD’IN İFLAS EDEN ŞİRKETİNE ZİRAAT BANKASINDAN İNANILMAZ KIYAK
488 views
03 Temmuz 2021 - 18:55

Ekonomik krizde olan Çiftçilerin Ziraat bankasına olan borçlarını haciz getiren Rize Ziraat bankası, yönetim kurulu başkanlığını Rize Ticaret borsası başkanı Mehmet Erdoğan’ın yaptığı 26 Milyon dolarlık sermayesi ile Rize’nin en büyük firması olarak tanıtılan ve yaklaşık 20 milyon lira zarar açıklayan Rinerji A.Ş. adlı enerji şirketine tartışma yaratacak destekte bulundu. Olay Rize’de büyük tepkilere neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşehrileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize’deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası ortak oldu” dedi.

Ziraat Bankası’nın Rize’de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi işadamlarınca kurulan ve 20 milyon lira  zarar eden   Rize Elektrik Üretim A.Ş.(RİNERJİ) adlı enerji şirketinin yüzde 51 hissesini satın alması tepki çekti.

“BANKA GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANARAK SUÇ İŞLİYOR”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Son 2 yılda 19.5 milyon dolar zarar eden bir şirkete kimin ricasıyla, kimin talimatıyla ortak olundu? Yanlış adımların hesabını soracağız. Çiftçiye kredi vermesi gereken Ziraat Bankası, 750 milyon dolarlık bir krediyi de Demirören Grubu’na verdi ve kredinin akıbeti belli değil.  Banka birilerinin talimatıyla, birilerine kıyak yapıp, görevini kötüye kullanarak suç işliyor” dedi.

“İKİ YILDA 20 MİLYON ZARAR AÇIKLADI”

26 Milyon dolarlık sermayesi ile Rize’nin en büyük firması olduklarını duyuran  RİNERJİ adlı şirketin 2019’da 10.5 milyon, 2020’de 9 milyon TL  zarar ettiğini belirten Özel, “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşehrileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize’deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası ortak oldu. Bu kadar insafsızlık olur mu? Manisa’da da işadamlarının kurduğu tuğla fabrikası battı. Bu krizden dolayı dünya kadar işletme battı. Hangisini gidip batarken satın aldınız? Bunun kabul edilir bir tarafı yok. Bu şirkete kimin talimatıyla ortak olundu? Ziraat Bankası Yönetim Kurulu’ndan bir cevap bekliyoruz” diye konuştu.

KREDİSİNİ ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİNİN EVİNDEN BUZDOLABINI KALDIRIYORLAR
Bin liralık kredisini ödeyemeyen çiftçinin evinden buzdolabını kaldırdıklarını, çocukları çizgi film seyrederken televizyonunu söküp götürdüklerini söyleyen Özgür Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüyü bitmemiş yetimin hakkı dediğin şey tam da budur. Rize’deki MÜSİAD üyeleri etkili, güçlü, yetkili hemşehrilerini ikna ettiler mi, babasının parası ya; ‘Verin RİNERJİ parayı, satın alın bakalım, kurtulsun bizimkiler, parayı kurtarsınlar.’ Bin lira için haciz, 20 milyon lira ise Rizeli işadamlarına kıyak!”

“YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET ERDOĞAN”

26 Milyon dolarlık sermayesi olduğu açıklanan ancak Rize Ziraat bankasının iflas eden ve kurtarmak istediği RİNERJİ adlı enerji şirketinin yönetim kurulu başkanlığını RTB başkanı Mehmet Erdoğan ,Genel müdür Mustafa SEVİNDİK, Yılmaz ÇORUH Yön.Kur.Bşk.Yrd.Muhasip Üye, Emsal TOPÇU  İşletmeden ve Tesislerden Sorumlu Yön.Kur. Üyesi, Orhan ARİFOĞLU Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yön.Kur.Üyesi, Recep TAYLAN Arge ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yön.Kur.Üyesi.

“AKP YE YAKINLIĞIYLA BİLİNEN TANINMIŞ İSİMLER İFLAS EDEN ŞİRKETE ORTAK”

Rize Ziraat bankasının iflas eden ve kurtarmak istediği RİNERJİ adlı enerji şirketinin ortakları oldukça dikkat çeken isimler var. AKP ye yakınlığıyla bilinen şirket ortaklarının isimleri şöyle.

timbir - birlik haber ajansi